Example.com TPO/GEOMEMBRAN/TPOGEOMEMBRAN Example.com tpo/geomembran Example.com tpo/geomembran Example.com tpo Example.com tpo/geomembran/tpogeomembran https://www.example.com/tpo/geomembrane/geomembran/uygulama/tpogeomembranegeomembranuygulama.html

TPO membran
TPO membran, termoplastik poliolefin esaslı bir karışım olup, atmosfer koşullarına, güneş ışınlarına (UV), bitki köklerine dayanımlı, yüksek yırtılma, delinme ve aşınma direnci sayesinde uzun hizmet ömrü sunan yeni bir teknolojik üründür. UV dayanımlı, buhar geçirgen, donatılı, sıcak hava kaynağı ile birleştirilebilen, bitki kök dayanımına sahip, çatı su yalıtım uygulamalarında kullanılan DONATILI TPO Su Yalıtım Membranıdır. TPO membranlar, zorlu hava koşulları ve güneş ışınlarına maruz kalan tüm çatılarda su yalıtımı sağlamak için tasarlanmıştır.


TPO Membran Kullanım Alanları
• Hafif metal çatılarda,

• Bahçe/otopark/teras çatılarında,
• Isı yalıtımlı ve ısı yalıtımsız çatılarda,
• Kubbe veya farklı geometrik şekilli beton veya çelik çatılarda,
• Metal derelerin su yalıtımında kullanılır.

TPO Membran Avantajları
• TPO mebranların tercih edilmelerinde en büyük neden daha uzun dayanıma sahip olmalarıdır, yapılan yaşlandırma testlerinde 20-30 yıla kadar dayanım gösterdikleri bilinmektedir.
• TPO membranlar Doğru ürün yapıldığında ısı kaynağı ile kolay şekilde birleştirilebilmektedirler.
• TPO membranlar USA pazarında önemli bir paya sahip olup, Avrupa ve ülkemizde de gitgide yaygınlaşmakta ve pazardaki payını arttırmaktadır.
• TPO membranlar her türlü atmosfer koşullarına , güneş ışınklarına ve bitki köklerine dayanıklı lamine tabaka,
• TPO membranlar mekanik sabitleme ile beton ve özellikle hafif metal çatılarda serbest serilerek kullanılabilme,
• TPO membranlar geniş olarak üretilebilen rulo ebatları ile hızlı ve ekonomik uygulama ,donatı malzemesi sayesinde yüksek boyutsal kararlılık ve yüksek yırtılma direnci,
• TPO membranlar yüksek yansıtıcılık özelliği sayesinde yapıların enerji sarfiyatını azaltır,
• TPO membranlar geri dönüştürülebilen doğa dostu malzeme olmasıdır

TPO Membran (FPO) Çeşitleri
- Standart Homojen TPO (FPO) Membran
- Polyester Donatılı + UV' li TPO (FPO) Membran
- Fiberglass + Polyester Donatılı UV' li TPO (FPO) Membran
- Ekstra Yansıtma Yüzeyli TPO ( FPO) Membran
- Keçe Lamineli TPO (FPO) Membran
- Polipropilen Esaslı TPO / FPO Membran (Özel üretimdir)
Proje ve teknik şartnamelere uygun olacak şekilde Alman menşei TPO, Amerikan menşei TPO ve İtalyan menşei TPO geomembranlar ile çalışmaktayız.


TPO Membran Sentetik Örtü Uygulama Metodları
• Mekanik Tespit Metodu
• Serbest Serme (Üzeri Balastlı) Metodu
• Çizgisel Yapıştırma Metodu
Hangi metodun kullanılacağına karar verilirken çatının eğimi, maruz kalacağı rüzgâr yükü, mimari tasarım, yeşil teras çatı uygulaması olup olmayacağı ve eski bir çatının tadilatı olup olmadığı gibi kriterler göz önünde bulundurulur.
Yukarıda bahsi geçen uygulama metodlarından bağımsız olarak ek ve bini yerleri her zaman sıcak hava kaynağı metodu ile birleştirilir ve sızdırmazlığı sağlanır. Sıcak hava kaynağı ile yapılan birleştirme işlemi hem kesin sızdırmazlık sağlar hem de mütemadi ve homojen bir yapı oluşturur.
Sıcak hava kaynağı ile yapılan birleştirme işlemi sonucunda sentetik örtüden daha mukavim bir tabaka oluşturur.
Geleneksel yapıştırma veya şaloma metodlarında ek yerleri tabakanın zayıf noktalarını teşkil eder. Yüksek teknolojik sıcak hava kaynak robotları ile yapılan birleştirme işlemlerinde ek yerleri kuvvetli noktalar olup, zamanla ayrılma, kalkma veya soyulma oluşmaz.

 

FPO Membran
TPO kelimesi İngilizceden gelmekte olup “thermo plastic olefines” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. FPO kelimesi ise aynı anlama gelen ve almanca kökenli olup “flexible polyolefine” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Kısacası TPO ve FPO aynı ürünler olup aralarında kimyasal veya mekanik bir fark yoktur.
TPO/FPO ürünün kimyasal bileşiminde polietilen, polipropilen ve poliüretan maddeleri bulunmaktadır.
TPO/FPO hammaddesinden üretilmiş geomembran sentetik örtüler PVC içermediği gibi plastifiyan katkılarda içermez. Bu avantajla zamanla sertleşme ve gevşekleşme oluşmaz, elastikiyet kaybı veya mikro çatlak oluşumu gözlenmez. Bunun yanı sıra çevreye ekolojik açıdan zararlı kimyasallar salınmaz. İşte bu sebeplerden ötürü TPO/FPO hammaddesinden üretilmiş geomembran sentetik örtüler kolaylıkla geri dönüşebilir ve bu sayede çevre dostudur. Sürekli su temasında olan çatılar için ideal bir çözüm olan TPO/FPO geomembran sentetik örtü sorunsuz ve uzun ömürlüdür.

 

 

Example.com TPO GEOMEMBRAN Example.com tpo geomembran Example.com tpo/geomembran Example.com tpo Example.com tpogeomembran https://www.example.com/tpo/geomembrane/geomembran/uygulama/tpogeomembranegeomembranuygulama.html